Grupa AA

 

Niezależnie od tego czy alkoholik szuka pomocy czy nie, możesz czerpać siłę od ludzi, którzy borykają się z podobnymi problemami. Istnieją różne grupy wsparcia dla rodzin alkoholików, jak np. Al-Anon (udzielający profesjonalnej pomocy i wsparcia małżonkom oraz innym dorosłym bliskim osób uzależnionych) lub Alateen (grupa wspierająca i pomagająca dzieciom alkoholików).

Tego typu grupy pomagają rodzinom zrozumieć, że nie ponoszą one odpowiedzialności za chorobę ich najbliższych, że powinni zadbać również o siebie.

 

Poniższe pytania pomogą Ci w podjęciu decyzji, czy program Al-Anon jest, czy też nie jest Ci potrzebny.

1. Czy martwi Cię ilość alkoholu, jaką spożywa bliska Ci osoba?

2. Czy miewasz kłopoty finansowe spowodowane czyimś piciem?

3. Czy zdarza Ci się kłamać, aby ukryć to, że ktoś pije?

4. Czy czujesz, że gdyby osobie pijącej zależało na Tobie, to przestałaby pić, żeby Cię zadowolić?

5. Czy za zachowanie osoby pijącej obwiniasz jej towarzystwo?

6. Czy często rezygnujesz ze swoich planów z powodu osoby pijącej?

7. Czy zdarza Ci się stosować pogróżki – „Jak nie przestaniesz pić, to cię zostawię”?

8. Czy w oddechu osoby pijącej próbujesz wyczuć zapach alkoholu?

9. Czy boisz się zirytować osobę pijącą z obawy, że zacznie znowu pić?

10. Czy zachowanie osoby pijącej zraniło Cię lub wprawiło w zakłopotanie?

11. Czy picie zakłóca uroczystości i święta?

12. Czy strach przed przemocą sprawił kiedykolwiek, że chciałeś wezwać policję?

13. Czy szukałeś ukrytego alkoholu?

14. Czy kiedykolwiek jechałeś samochodem z kierowcą, który był pod wpływem alkoholu?

15. Czy nie przyjąłeś zaproszenia na spotkanie towarzyskie z powodu swojego niepokoju?

16. Czy masz poczucie porażki, ponieważ nie możesz kontrolować picia?

17. Czy myślisz, że Twoje problemy ustąpią, gdy osoba pijąca przestanie pić?

18. Czy kiedykolwiek groziłeś, że zrobisz sobie coś złego, aby zastraszyć osobę pijącą?

19. Czy często czujesz się zły, zagubiony lub przygnębiony?

20. Czy uważasz, że nikt nie rozumie Twoich problemów?

 

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którekolwiek pytanie, być może Al-Anon/Alateen jest w stanie Ci pomóc.

Możesz się skontaktować z Al-Anon lub Alateen szukając strony www.al-anon.org.pl albo pisząc stowarzyszenie@al-anon.org.pl.


 

Właśnie dziś – zaplanuj dobrze swój dzień

22
 
1. Właśnie dziś przeżyję dzień dobrze, nie próbując natychmiast rozwiązać moich wszystkich problemów. Jestem w stanie czynić przez dwanaście godzin to, co przeraża mnie, gdy pomyślę, że miałbym znosić przez całe życie.

2. Właśnie dziś będę szczęśliwy: spróbuję w ten sposób pokazać, że rację miał Lincoln, mówiąc: „Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą”.

3. Właśnie dziś dostosuję się do tego, co jest, a nie będę próbować naginać wszystkiego do moich własnych życzeń. Przyjmę „los” taki, jaki mi ten dzień przyniesie i postaram się do niego dostosować.

4. Właśnie dziś spróbuję ćwiczyć mój umysł. Nauczę się czegoś użytecznego. Nie będę próżnować. Przeczytam coś, co wymaga wysiłku umysłu i koncentracji uwagi.

5. Właśnie dziś będę się doskonalić duchowo trzema sposobami:

– wyświadczę dyskretnie komuś coś dobrego (gdyby ta osoba dowiedziała się o dobrym uczynku, to nie będzie się on liczył);
– wykonam przynajmniej dwie rzeczy, na które nie mam ochoty;
– spróbuję nie okazać, że moje uczucia zostały zranione, mogę czuć się dotknięty, ale dziś tego nie okażę.

6. Właśnie dziś będę zgodny z otoczeniem. Postaram się wyglądać jak najlepiej, ubiorę się odpowiednio, będę mówić spokojnym tonem, będę uprzejmy i nie będę nikogo krytykować. Postaram się nie doszukiwać wad, nie będę ulepszać nikogo, ani nikim kierować z wyjątkiem siebie samego.

7. Właśnie dziś będę miał plan działania. Może nie będę trzymał się go ściśle, ale będę go miał. Uchroni mnie to od pośpiechu i niezdecydowania.

8. Znajdę spokojne pół godziny tylko dla siebie i odprężę się. Postaram się wtedy popatrzeć na moje życie w nowy sposób.

9. Właśnie dziś pozbędę się obaw. Przede wszystkim nie będę się bać cieszyć tym co piękne. Spróbuję zaufać, że to, co ja daję światu, wróci do mnie z powrotem.


 

Hasła Al-Anon

23


Zostaw – oddaj Bogu

Każdy dzień jest pełen problemów czekających na rozwiązanie. Kiedy zauważysz, że Twoje zdenerwowanie zamienia się w całkowitą wewnętrzną rozterkę, a rozterka w panikę ponieważ wszystkie dawne obawy powracają ze wzmożoną siłą – jest to sygnał, aby się zatrzymać i zwrócić do Boga. Nie jesteś wówczas w stanie uczynić nic rozsądnego, ale przekonasz się, że Bóg dostarczy Ci siły i mądrości, jeśli poddasz Mu się sam, z własnej woli.

Najważniejsze – najpierw

Wiele naszych rozczarowań i kłopotów wynika z tego, że nie możemy dać sobie rady z naszymi obowiązkami i problemami i rozwiązywać je po kolei, według ich ważności. Konieczna jest dyscyplina wewnętrzna, aby umieć odłożyć na później to, co mamy chęć zrobić najpierw, a zająć się tym, co musi być zrobione od razu. Rezultat takiej dyscypliny jest zadowalający, widzimy, że naprawdę coś osiągnęliśmy, mamy poczucie zwycięstwa, gdyż zrozumieliśmy, że taki sposób postępowania jest celowy i wartościowy.

Żyj i daj żyć!

To upomnienie jest nam często potrzebne! Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy wystarczająco mądrzy, aby ciągle krytykować i osądzać innych na podstawie tego, jak się zachowują i jak postępują. Jedynym naszym obowiązkiem i celem powinno być zmienianie naszego własnego postępowania i charakteru. Każdy ma prawo do osobistego punktu widzenia, ale nie ma prawa narzucać go innym! Jeżeli wynikają różnice zdań – staraj się być bezstronny.

Powoli, lecz pewnie

Kiedy obarczony problemami i kłopotami przyłączysz się wreszcie do grupy Al-Anon, zobaczysz po raz pierwszy promień nadziei. Może to skłonić Cię do usiłowania „zrozumienia wszystkiego od razu”. Myślisz: „gdyby tylko nauczyć się tej tajemniczej formuły, która tak szybko pomaga innym”. Jednak nie jest to wcale „tajemnicza formuła”, ale filozofia życia, którą trzeba z wolna i cierpliwie studiować, aby zrozumieć nie tylko umysłem, ale i całym sercem – powoli, lecz pewnie. Jeżeli spróbujesz skupić się na każdym problemie, stopniu, spotkaniu z umysłem, wolnym od troski, wówczas to, co jest Ci potrzebne w tym czasie, dotrze do Twojej świadomości o wiele łatwiej, niż gdybyś był pełen pośpiechu i wewnętrznej rozterki. Powoli, lecz pewnie.

Dzięki łasce Bożej!

Kiedy jesteśmy rozgoryczeni i zawiedzeni zachowaniem alkoholika, dobrze jest sobie przypomnieć, że ciężar cierpienia i rozpaczy, jaki Go przytłacza nie jest jego własnym wyborem. Gdyby nie łaska Boża, my sami moglibyśmy stać się ofiarami tej choroby! Bądźmy wdzięczni za błogosławieństwo trzeźwości i starajmy się pomóc alkoholikowi w odnalezieniu tego błogosławieństwa także dla niego.


 

Modlitwa  o  Pogodę  Ducha

24

Boże daj mi pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i mądrość, abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.

 

Modlitwę tę najczęściej odczytuje się na mityngach grupowych, a także analizuje się ją podczas grupowych dyskusji. Dla poszczególnych osób jest ona również natchnieniem do codziennej medytacji.